#40 Agnieszka Płoszaj "Czarodziejka"

Coraz częściej dostrzegam, że polscy autorzy dopiero co wkraczający w świat wydawniczy częstują nas wartymi pozazdroszczenia książkami. Poziom jaki reprezentują jest ogromnym szczeblem do pokonania dla bardziej doświadczonych, z lepszym warsztatem pisarzy. "Czarodziejka" Agnieszki Płoszaj to doskonały ku temu przykład, oferuję nam dobry kryminał z ewidentną kobiecą ręką w tle.
 

Fabuła książki jest wielowątkowa, toczy się na wielu płaszczyznach czasowych. Główne bohaterki to dwie odmienne kobiety - jedna intrygująca, inteligentna. Druga zaś miła, naiwna i bardzo piękna. Manie i Julię łączy przyjaźń, prawdziwa, szczera. Ich stosunki określić można jako siostrzaną miłość, gdyż Julia ciągle zajmuję się Manią wpadającą w kłopoty i nazbyt niezdarną. Tym razem jednak sprawa nieco się komplikuje bowiem kobieta, z którą zadawała się Mania zostaje zamordowana.. Jaki los spotka kobiety? 

Dużym plusem książki jest dynamicznie rozwijająca się fabuła, która często przenosi nas w lata osiemdziesiąte. Wszystkie wydarzenie zostają przestawione tak by czytelnik podczas czytania nie pogubił się. Akcja toczy się w Łodzi, jak i poza granicami kraju. Książka przyciąga czytelnika już po pierwszych słowach gdyż jej niebanalny koncept nie daje przewidzieć zakończenia a my wraz z dwoma policjantami staramy odkryć całą prawdę. Dzięki autorce zostaje nam dane bliższe zapoznanie się z Łodzią wraz z narratorem podziwiamy jej piękne ulice. 

Sam tytuł książki nie nadaje smaczku temu, co tak naprawdę rozgrywa się na kartach powieści. Widać dbałość o język i neutralność wśród bohaterów. Dialogi zostały stworzone zręcznie bez zbędnego opisywania. Zaintrygowała mnie postać Juli to zdecydowanie silna kobieta, która na własną rękę postanawia rozwikłać zagadkę. Cechuję ją mała wiara w służby, w których skuteczność nie wierzy.

Z całego serca polecam wam "Czarodziejka", nie brak tu intryg, tajemnic i iskry namiętności jaka pojawi się między bohaterami. To doskonały debiut Agnieszki Płoszaj, której mogę serdecznie pogratulować! 


Autor: Agnieszka Płoszaj
Tytuł: "Czarodziejka"
Wydawnictwo: W.A.B
Liczba stron: 480
Kategoria: Literatura współczesna
Moja ocena: 9/10 


Za książkę serdecznie dziękuję:


5 komentarzy:

 1. Recenzja bardzo fajnie napisana, ale nie wiem czy się skuszę. Rzadko czytam polską literaturę. Ale kto wie, jak wpadnie w ręce to się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Generalnie cieszy to, że coraz więcej pojawia się świeżych nazwisk na rynku wydawniczym. Wiadomo - nie wszyscy mają szansę się przebić, ale zazwyczaj Ci, którym się udaje, mają rzeczywiście świetny warsztat i niesamowite historie do opowiedzenia.
  "Czarodziejka" wydaje się być ciekawą propozycją. Zapisuję sobie na zaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka już na półce na spotkanie, bardzo się cieszę, że zapowiada się dobre zaczytanie. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż musiałem sprawdzić czy to nie moja koleżanka (zbieżność nazwisk i zainteresować). teraz będę musiał sprawdzić książkę :)

  OdpowiedzUsuń