Przyroda to dar, który każdy z nas otrzymuję po przyjściu na świat. Na jej skład zbiera się wiele elementów zaczynając od różnorodnych drzew po wszelkiego rodzaju rośliny, owady czy zwierzęta. Dzięki niej nasze płuca wypełnia świeże powietrze, a oczy cieszy przepiękny krajobraz. To w naszym interesie jest zrobić wszystko, aby przetrwała i nigdy nie uległa dogłębnemu zniszczeniu. Osobiście mam przyjemność mieszkania na wsi, każdego dnia wita mnie widok rozpościerający się na sady, wielobarwne pola i pokryte różnymi odcieniami zieleni lasy.  Lubię wychodzić na spacer, gdy wieczór przegania popołudnie, a niebo przybiera mieszankę barw. Powiew lekkiego wiatru skłania do głębokich refleksji, a nogi same brną do przodu ku widokom.  Tak naprawdę niezbadane są oblicza przyrody, nigdy do końca nie poznamy wszystkiego, co w sobie kryje. 
Bohaterem książki "Sekrety roślin i zwierząt" jest mężczyzna wraz z swoją córką Jo. Chcąc zainteresować ją przyrodą, jej naturalnym pięknem zabiera Jo na spacery, co stanowi także jego ogromna pasję. Każdy rozdział skrywa w sobie różne gatunki zarówno roślin, jak i zwierząt. Autor perfekcyjnie łączy ze sobą elementy obserwacji z informacjami naukowymi. Książka niestanowi typowego poradnika bądź przyrodniczej powieści, ale pamiętnik, zapiski miłośnika przyrody. W książce występują gatunki takie, jak miłorzęby czy sępniki, których nie znajdziemy w naszym kraju. Autor zadaje sobie wiele pytań, czy ślimak znajdujący się po drugiej stronie liścia spadnie? Na to pytanie i inne odpowiedź znajdziecie w tej niezwykłej opowieści. 
Według wielu ludzi przyroda występuję tylko i wyłącznie na łonie natury. Wielu mieszkańców miasta wyjeżdża poza nie by choć przez chwilę zaczerpnąć innego, zdrowszego powietrza. Nikt nie zwraca jednak uwagi na to, że w wiele rożnych owadów czy zwierząt występuję choćby w parkach bądź zmierza po zakorkowanych ulicach. Często jadąc do miasta siadam na placu spoglądając na gruchające gołębie lub biedronkę spacerująca po starej, drewnianej ławce. 
Dzięki tej książce uzyskałam całkiem nowy i świeży pogląd na otaczający mnie świat. Wychodząc na spacer po sadzie siadam wśród trawy, zamykam oczy i nasłuchuję naturalnych dźwięków pozbawionych sztucznego wybrzmienia. 
Polecam każdemu, nie tylko wiernym miłośnikom przyrody. Może ta książka wydaje się być nudna, monotonna bądź zbyt odległa, jednak mimo to namawiam cie drogi czytelniku do podróży ku poznaniu tego, co otacza cie w twoim codziennym życiu.

Autor: Nathanael Johnson
Tytuł: "Sekrety roślin i zwierząt"
Data wydania: 16 maj 2017 rok
Kategoria: Nauki przyrodnicze
Moja ocena: 7/10

Za książkę serdecznie dziękuję: