#52 Anna Gibasiewicz "Baśń o perle"

Każdy powrót do baśni to magiczna podróż do dzieciństwa, gdzie jako mali odkrywcy przeżywaliśmy wiele przygód wraz z magicznymi bohaterami. Wygodnie zasiadaliśmy na miękkim dywanie bądź bacznie wystawialiśmy uszy z ciepłej pościeli, podczas gdy głos mamy rozchodził się po pokoju. Każda z historii przenosiła nas do do świata księżniczek, smoków czy kolorowych stworów. Zawarte w niej przesłania bawiły, drażniły lub kryły za sobą mądre i wartościowe rady. Miło po wielu latach powrócić w dawne odkryte lądy i na nowo poczuć w sobie emocje, jakie niegdyś nam towarzyszyły. 


Elwika to młoda córka majętnego kupca, która cechuję się urodą i nieznośnym charakterem. Każdego dnia przynosi swojemu ojcu wiele zmartwień i cierpienia, nie zważając na towarzyszące mu przy tym uczucia.  Upadający na zdrowiu mężczyzna ślepo zapatrzony w swoją pociechę  poświęca dla niej wiele nie widząc, że Elwika wykorzystuje go w wielu sytuacjach. Dziewczyna w swoim życiu nie zna ciepła, a miłość czy dobro to emocja, jakie nigdy nie dano jej zaznać. Pewnego dnia zapragnęła perły owianej tajemnicą, spoczywającą na dnie morza. Czy starszemu mężczyźnie uda się odnaleźć upragnioną przez córkę perłę? Jakie skutki przyniesie za sobą ta wyprawa?

"Baśń o perle" to cieniutka książka z przepiękną minimalistyczną, kredową okładką, która zachwyca i kusi po zapoznanie się z treścią. Historia w niej ukazana ma charakter ponadczasowy, ponieważ w dzisiejszym świecie wielu rodziców wypełnia wszelkie zachcianki swoich dzieci, które nie zważają na stan materialny bądź zdrowotny rodziny. To wzruszająca opowieść o walce z swoją osobowością, odkrywaniu siebie. Autorka pokazuję nam, jak ludzie przełamują bariery nie tylko fizyczne ale także te siedzące w naszych głowach do takich należy między innymi strach. Poznajemy opowieść o pozornym szczęściu  budowanym na łzach i wysiłku innych. Przez karty baśni śledzimy metamorfozę głównej bohaterki ale także zanik wiary w to, co dobre i wartościowe jej ojca. 

Anna Gibasiewicz opisuję nam wartościową historię, która moim zdaniem powinni przeczytać nie tylko najmłodsi. Polecam wszystkim i wyrażam ból z powodu, że jest o niej naprawdę cicho w porównaniu z innymi książkami. Za tak cieniutką książką kryje się wielki potencjał i morał, którego brakuje wielu bestselerom. Autorka ma ogromny talent w ręce i życzę aby takich baśni powstawało więcej. 

Autor: Anna Gibasiewicz
Tytuł: "Baśń o perle"
Wydawnictwo: Ludowa spółdzielnia wydawnicza
Kategoria: Literatura dziecięca 
Data wydania: 2017rok
Moja ocena: 9/10 

2 komentarze:

  1. Krótka ale bogata w treść recenzja :) aż chce się wrócić do czasów dzieciństwa i baśni czytanych na dobranoc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmmm streszczenie na najwyższym poziomie !

    OdpowiedzUsuń