Zajączęk wielkanocny





Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Jest to ważne święto dla wielu osób oraz czas przeznaczony dla rodziny. Wiąże się z nią wiele tradycji takich jak malowanie pisanek czy święcenie pokarmów w koszyczkach. Coraz bardziej rozpowszechnia się zwyczaj prezentów od zajączka wielkanocnego. Ja pamiętam go od małego, ale zapewne ma to wiele wspólnego z regionem, w którym mieszkam. Przeglądając różne artykuły, natrafiłam na informacje, że ta tradycja jest najbardziej popularna w województwie wielkopolskim i śląskim. W moim rodzinnym domu upominki były chowane po ogrodzie. Dzięki temu radość była podwójna. Z samego poszukiwania skarbów i otrzymanych prezentów.

Z tej okazji przychodzę do was z propozycją książkowych prezentów. Wiadomo, że zajączek odwiedza szczególnie dzieci, ale warto też pomyśleć o tych starszych bliskich. 

1. "Wodnikowe Wzgórze" - Richard Adams


Znalezione obrazy dla zapytania wodnikowe wzgorzeUniwersalna opowieść o odwadze i woli przetrwania.
Klasyka porównywana i stawiana na półkach obok Hobbita Tolkiena i cyklu o Narnii Lewisa.
Bez dzieła Adamsa nie byłoby Harry’ego Pottera.
Źle się dzieje w królikarni Sandleford. W miejscu, w którym króliki wiodą spokojny żywot, ma powstać nowe osiedle. Wygodne nory i zielone łąki zostaną unicestwione.
Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw.
Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłości.
Andrzej Sapkowski wymienia Wodnikowe Wzgórze jako jedną ze 100 najważniejszych powieści fantastycznych wszech czasów. Do miłośników tej książki należą również Stephen King i J. K. Rowling. Dzieło Adamsa zostało zekranizowane, przeniesione na deski teatralne, przerobione na grę komputerową i słuchowiska radiowe. Ponadto prace nad nowym serialem opartym na Wodnikowym Wzgórzu rozpoczęły Netflix i BBC.
Nowe wydanie Wodnikowego Wzgórza w Wydawnictwie Literackim zdobią piękne ilustracje włoskiego artysty Alda Gallego. 


Mój absolutny faworyt z dzisiejszego zestawienia!  W dzieciństwie kochałam serial na podstawie tej powieści. Niedawno kupiłam również książkę. Jest piękna i czeka na półce na swoją kolej. Dodatkowo czyż jest coś lepszego od zajączka niż więcej zajączków?

2. "Monumentalne cuda i rekordy architektury" - Sarah Tavernier
Znalezione obrazy dla zapytania cuda architektury ksiazka 

Ilustrowany atlas architektoniczny pełen najbardziej niezwykłych i rekordowych budowli z całego świata.Bogactwo światowej architektury przedstawione za pomocą ilustrowanych map i efektownie zaprojektowanych plansz kipiących od informacji i ciekawostek. Znajdziecie tu najdłuższe mosty i najwyższe drapacze chmur, cuda nowoczesnego budownictwa i fascynujące zabytki. Zobaczycie przykłady niezliczonych stylów architektonicznych ze wszystkich epok.Każdej budowli towarzyszą zwięzłe informacje o jej lokalizacji, czasie budowy i najbardziej charakterystycznych cechach, a także nazwisko architekta. 




Niesamowita i bardzo efektowna książka, zarówno pod względem rozmiaru, jak i ilustracji. Składa się w większości z grafik, jednak zawiera mnóstwo ciekawostek o różnego rodzaju budowlach. Idealna dla małych i dużych podróżników. Sama z radością znalazłabym taką książkę w świąteczny poranek.

3. "Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej pioruna. Komiks" - Rick Riordan, Attila Futaki

Znalezione obrazy dla zapytania rick riordan komis zlodziej piorunaMityczne potwory i bogowie olimpijscy dosłownie wychodzą z kart szkolnych podręczników dwunastoletniego Percy’ego Jacksona i pojawiają się w jego życiu. Co gorsza, wydaje się, że chłopiec rozgniewał kilku z nich. Piorun Piorunów Zeusa został ukradziony, a Percy jest głównym podejrzanym. Teraz on i jego przyjaciele mają zaledwie dziesięć dni, żeby odnaleźć i zwrócić skradzioną własność Zeusa i przywrócić pokój na targanym konfliktami Olimpie. Autor serii, Rick Riordan, połączył siły z kilkoma spośród wielkich nazwisk w świecie komiksu, by opowiedzieć o chłopcu, który musi odkryć zdradę potężniejszą niż sami bogowie.



Dzieci i młodzież czasami trzeba zachęcać do sięgnięcia po książkę. Kompromisem w takich sytuacjach wydaje się komiks. Ta pozycja wydana jest w twardej oprawie i z przykuwającą uwagę szatą graficzną. Uwielbiam książki tego autora i muszę przyznać, że adaptacja jego historii w powieść graficzną wypadła bardzo dobrze. Ja najpierw czytałam książkę, a potem komiks, ale może ktoś zachęcony grafikami będzie chciał pogłębić przygody młodego herosa?

4.  "Fakty do kupy. 1003 ciekawostki do przetrawienia na osobności." Cary McNeal






Zbiór zabawnych i przerażających wiadomości o świecie, o człowieku oraz o tym, dlaczego w sumie mamy przechlapane (żeby nie powiedzieć dosadniej). Nie zabraknie informacji o celebrytach, cyckach, Internecie, klaunach, seryjnych mordercach, fetyszach seksualnych i Elvisie. Umrzesz ze śmiechu. Albo się popłaczesz. Albo jeszcze gorzej... 





Pozycja dla nieco starszych odbiorców, ale moim zdaniem to taka książka dla całej rodziny. Nie każda książka musi być przecież poważna i elegancka. Czasem chodzi o chwilę dobrej zabawy i śmiechu. Oprócz emocji zdecydowanie będzie nam zaserwowana solidna dawka wiedzy w przystępnym wydaniu. Warto mieć ją w ogólnodostępnym miejscu by w każdej chwili ktoś mógł zerknąć, ponieważ nie polecam czytania jej jak tradycyjnej książki na jedno posiedzenie, strona po stronie.

 5. "Śniadania świata" - Beata Pawlikowska


W Indiach na śniadanie jem placek z gorącą ciecierzycą w sosie curry, w Kolumbii - świeżo upieczony pieróg ze szpinakiem, w Bhutanie – czerwony himalajski ryż i słoną herbatę z masłem jaka, w Meksyku i Gwatemali – tortillę z nadzieniem z czarnej fasoli, w Kenii – pikantny gulasz z warzyw z soczewicą, w dżungli amazońskiej – kaszę z manioku i gotowane owoce palmowe, na Seszelach – owoce drzewa chlebowego (smakują jak kasztany), na Zanzibarze – frytki z warzywnych bananów, w Indonezji – ryż z kiełkami polany sosem z orzeszków ziemnych, w domu – mam własny przepis na domowe muesli!
Tradycyjne śniadania w ponad pięćdziesięciu krajach świata! Od Argentyny i Australii przez Anglię, Brazylię, Egipt, Indie, Japonię, Kolumbię, Mauritius, Mongolię i Meksyk aż po Paragwaj, Peru, Sri Lankę, Tanzanię, Turcję, Tybet i Zanzibar.
Dodatkowo: Ponad 80 autorskich przepisów na śniadania z kaszy jaglanej, kaszy gryczanej, kaszy quinoa, brązowego i czerwonego ryżu, placki śniadaniowe, zdrowe ciastka śniadaniowe, domowe muesli i owsianki.


Pod względem upominków miło będzie pomyśleć o osobach, które goszczą nas na śniadaniu wielkanocnym. Książka ta jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nie jest to zwykła książka kucharska. Oprócz przepisów znajdziemy ciekawostki, opowieści i piękne fotografie. 


Smacznego jajka i świąt jak z bajki! 

Natalia Rogowska


 

10 komentarzy:

  1. Nie czytałam żadnej z tych książek, ale intryguje mnie pierwszy tytuł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja Wodnikowe Wzgórze chce zacząć czytać w niedzielę :)

      Usuń
  2. Nie czytałam żadnego z tych tytułów a słyszałam tylko o "Wodnikowym wzgórzu" i z chęcią bym po to sięgnęła. Książka najlepszy prezent na Wielkanoc :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wodnikowe wzgórze muszę przeczytać koniecznie. Czaję się na tę książkę już od jakiegoś czasu. Fakty do kupy brzmią świetnie, przydałoby się coś takiego w domu :) super post :)

    Wesołych świąt!

    www.read-me21.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję, zawsze miło coś takiego przeczytać :)

      Usuń
  4. Percy'ego muszę sobie sprawić <3 Co do Wodnikowego Wzgórza... film jest nad wyraz brutalny ;o

    Pozdrawiam,
    http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Ojej, oglądałam serial i nie pamiętam żeby jakoś brutalny, ale ile lat temu to było.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń