Randka z książką,czyli propozycje walentynkowe.


Miłość to najpiękniejsze i najpotężniejsze ludzkie uczucie. Może i brzmi to banalnie, ale każdy z nas wie, że to prawda. Istnieje od zawsze i miejmy nadzieję, że na zawsze zostanie w naszych sercach. Jest jednocześnie czymś tak naturalnym, jak oddychanie i niezwykłym jak pierwszy pocałunek. Potrafi dać siłę, nadzieję czy chęć walki. Ma nieskończoną ilość barw i odcieni. Mimo że zawsze najbardziej kojarzy się nam z partnerem lub partnerką, to jest to tylko jej malutki ułamek. Nie należy zapominać o miłości rodzicielskiej, a zwłaszcza matczynej, której zawdzięczamy życie i wychowanie. Myślę, że do tej listy należy dodać także miłość do książek, która łączy zarówno nas-recenzentki jak i was-czytelników tego bloga. Dlatego z okazji Walentynek mam dla was propozycję książek na ten dzień. 

"Nic tak nie łączy ludzi, jak miłość do tych samych książek"

#1 "Pamiętnik" - Nicholas Sparks

Nicholas Sparks - Pamiętnik "Karty starego notatnika kryją historię romantycznego uczucia, które rozkwitło po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Starszy pan codziennie odczytuje ją mieszkającej w domu opieki kobiecie chorej na Alzheimera. To dzieje miłości dziewczyny z dobrego domu i ubogiego robotnika, którzy jako nastolatkowie spędzili razem jedno lato, a potem zostali rozdzieleni. Losy każdego z nich potoczyły się zupełnie innymi torami. Czy uda się im spotkać ponownie?
"Pamiętnik" to jedna z najpiękniejszych książek o miłości, zekranizowana z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams w rolach głównych, która do dziś cieszy się popularnością wśród miłośniczek i miłośników prozy obyczajowej."


Zdaje sobie sprawę, że ta pozycja nikogo nie zaskoczyła i zapewne pojawia się na większości takich zestawień. Nie mogłam się jednak powstrzymać, ponieważ kocham tę książkę. Czytałam ją już dwa razy i myślę, że jeszcze do niej wrócę. Pokazuje miłość, o jakiej marzę. Namiętność i pożądanie, które wraz z upływem czasu przekształcają się w oddanie i przywiązanie.

#2 "Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie" - Federico Moccia
  
Wybacz ale będę ci mówiła skarbie"Niki i jej przyjaciółki są w ostatniej klasie liceum. Mimo zbliżającej się matury nie ma dnia, żeby nie zrobiły czegoś szalonego. Pokazy mody, imprezy, rave i wszelkie możliwe atrakcje, także poza Rzymem. Alex to prawie trzydziestosiedmioletni „chłopak”. Niedawno i bez żadnego konkretnego powodu rozstał się ze swoją wieloletnią narzeczoną. Alex pracuje w agencji reklamowej i zajmuje odpowiedzialne stanowisko w firmie. Ale oto pojawia się młody karierowicz, który zagraża jego pozycji w pracy. Mało tego, w tym samym czasie Alex poznaje Niki. A raczej, gwoli ścisłości, dochodzi między nimi do zderzenia. Niki to piękna dziewczyna, zabawna, inteligentna, dowcipna, wesoła. Jest tylko jeden drobny szczegół. Ma siedemnaście lat. O dwadzieścia mniej od Alexa. I po tym spotkaniu feralnego ranka nic już nie będzie takie jak wcześniej."

Kolejna książka, do której mam niesamowity sentyment. Była to pierwsza typowo romantyczna książka, jaką przeczytałam w swoim życiu. Miała być przerywnikiem od fantastyki, a z miejsca mnie zauroczyła. Jej czytanie sprawiało mi pewne problemy, ze względu na ilość historii i przeplatanych rozdziałów. Jednak główny wątek jest po prostu uroczy. Książka lekka i przyjemna może nawet troch ę naiwna, ale właśnie taka bywa też miłość. Polecam również kontynuację, czyli "Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić". Miło jest ją przeczytać, by poznać dalsze losy bohaterów jednak moim zdaniem nie ma już w sobie tej magii.

#3 "Zostań, jeśli kochasz" - Gayle Forman

Okładka książki Zostań, jeśli kochasz"Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć? Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie. Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. 
"Zostań, jeśli kochasz" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać." 

Książka, która urzekła mnie oprócz fabuły opisami miłości i czułości za pomocą porównań do instrumentów i gry na nich. Polecam każdemu, dla kogo muzyka odgrywa dużą rolę w życiu. Opowieść, która poruszy w nas uczucia jak struny gitary. 

#4 "Gwiazd naszych wina" - John Green

Okładka książki Gwiazd naszych wina"Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji i okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo. Wnikliwa, odważna, humorystyczna i ostra książka to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena, zdobywcy wielu nagród literackich. Autor w błyskotliwy sposób zgłębia ekscytującą, zabawną, a równocześnie tragiczną kwestię życia i miłości."

Zdecydowanie nie można czytać tej książki bez paczki chusteczek pod ręką. Jest niezwykle dowcipna i humorystyczna, ale również refleksyjna. Myślę, że to dobra pozycja na Walentynki, ponieważ nie tylko długa i szczęśliwa miłość jest tą wartą zapamiętania i pochylenia się nad nią.  

#5 "Zakazane życzenie" - Jessica Khoury 

Okładka książki Zakazane życzenie"Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia. Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia. Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie.Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory. Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom."

Z wielką radością przedstawiam wam książkę, która wkradła się w moje serce jakiś rok temu. Jest niezwykle barwna i baśniowa. Muszę się w tym momencie przyznać, że uwielbiam bajki Disneya, a ta, to moim zdaniem jeszcze lepsza wersja Aladyna. Historia zakazanej miłości w świecie, w którym czary są wciąż żywe. Będzie idealna do stworzenia magicznego nastroju w dniu zakochanych.

#6 "November 9" -  Colleen Hoover

Okładka książki November 9"9 listopada to data, która zaważyła na losach Fallon i Bena. Tego dnia spotkali się przypadkiem i od tej chwili zaczynają tworzyć dwie historie: jedna to ich życie, drugą pisze Ben zauroczony swoją nową muzą. Choć los postanawia ich rozdzielić, to wzajemna fascynacja jest na tyle silna, że nie może pokonać jej ani czas, ani odległość. Co roku 9 listopada rozpoczyna kolejny rozdział historii - tej realnej i tej fikcyjnej. Gdy nieubłaganie zbliża się koniec powieści, szczęśliwe zakończenie wydaje się jedynie mrzonką, bo historia na papierze zaczyna różnić się od tej, w którą wierzy Fallon… „Zagubiliśmy się między fikcją a rzeczywistością. Nieważne, jaką wersję poznacie. Nieważne, który z ostatnich rozdziałów okaże się tym prawdziwym. Ważne jest tylko jedno: zawsze będę ją kochał“.Nowa książka Colleen Hoover to opowieść o młodym pisarzu, jego niezwykłej muzie i przeznaczeniu, które ukrywa między wierszami coś więcej niż miłość" 

Zawsze, gdy nie mam co czytać, mogę liczyć na moją koleżankę Marikę. Tym razem też poprosiłam ją o pomoc. To właśnie jej propozycja: " Colleen potrafi grać na uczuciach jak nikt inny. Jeśli zechce, żebyś płakał, to to zrobi – nieważne, czy ze śmiechu, smutku czy wzruszenia. To nie jest typowa historia miłosna. Jest wyjątkowa jak sama autorka i polecam, jeśli lubicie romanse z tajemnicami i dużą dozą emocji."

#7 "Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata."

Okładka książki Marley i Ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata"Marley, wyjątkowo wielki i silny labrador retriever, cierpi na nadmiar energii, demoluje dom i ogródek, kompromituje swoich właścicieli - młode, rozwojowe małżeństwo dziennikarzy. Połyka wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyska, wyleciał ze szkoły tresury za brak postępów i panicznie boi się burzy. A jednocześnie jest kochanym, wrażliwym i wiernym psem, zdolnym pokazać swojemu panu, co naprawdę liczy się w życiu. Rozbawia i wzrusza do łez - pisali krytycy o tej książce, która ukazała się po raz pierwszy przed rokiem w Stanach Zjednoczonych. Biografia psa Marleya spisana przez jego właściciela, znanego amerykańskiego dziennikarza i felietonistę, szybko podbiła serca czytelników i trafiła na pierwsze miejsca list bestsellerów, gdzie utrzymuje się niezmiennie od niemal roku." 

Na koniec o trochę innej miłości. Tak bardzo szczerej i bezwarunkowej jak żadna inna. Jest to opowieść o relacji psa i człowieka, a potem całej rodziny. Zabawna, prosta, prawdziwa i wzruszająca. Idealna dla wszystkich, którzy Walentynki planują spędzić ze swoimi pupilami. 

#8 Tomik poezji lub księga aforyzmów.

Znalezione obrazy dla zapytania ksiega zlotych mysli


Dzień jak ten sprzyja refleksją i rozmyślaniom. Myślę, że warto zajrzeć do jakiegoś zbioru złotych myśli lub antologii wierszy miłosnych. Zatrzymać się na chwilę. Dać się uwieść słowom. Wybór takiej krótkiej formy pozwoli nam spędzić walentynki zarówno z naszą drugą połówką, jak i książką.

               "To tak jakbyś tonęła, a książka była powietrzem. "

 Zdaje sobie sprawę, że nie zawsze chcemy świętować Walentynki. Pamiętam, jak po zakończeniu długiego związku unikałam wszelkich książek posiadających rozbudowany wątek miłosny. Wbrew pozorom to nie takie łatwe, ale dzięki temu okresowi poznałam mnóstwo kryminałów. Mam więc też jedną taką propozycję, która tak mało kojarzy się z Walentynkami jak tylko może.

"Chemia śmierci" - Simon Beckett 

Okładka książki Chemia śmierci"Manham. Małe spokojne miasteczko. "Krajobraz pozbawiony zarówno życia, jak i konkretnych kształtów. Płaskie wrzosowiska i upstrzone kępami drzew mokradła".To tu doktor David Hunter szuka schronienia przed okrutną przeszłością. Sądzi, że przeżył już wszystko to, co najgorszego może przeżyć człowiek, sądzi, że wie o śmierci wszystko. Ale śmierć, "ów proces alchemii na wspak, w którym złoto życia ulega rozbiciu na cuchnące składniki wyjściowe", wdziera się do Manham. I to w niewyobrażalnie wynaturzonych formach. Jeszcze nie wiemy, dlaczego Hunter – wybitny antropolog sądowy – zaszył się tu jako zwykły lekarz. Dlaczego odmawia pomocy policji, skoro potrafi określić czas i sposób dokonania każdej zbrodni. Wiemy tylko, że się boimy. Razem z mieszkańcami Manham czujemy odór wszechobecnej śmierci. Giną młode kobiety, dzieci znajdują makabrycznie okaleczone zwłoki, ktoś podrzuca pod drzwi martwe zwierzęta, ktoś zastawia sidła na ludzi. Spokojne miasteczko rozsadza strach i nienawiść. Każdy może być ofiarą... I każdy może być zwyrodniałym mordercą..."

Zdecydowanie to jest mój faworyt. Simon Beckett stał się dla mnie ulubionym pisarzem kryminałów. Książka, która chwyta za gardło już od pierwszej strony. Uprzedzam, że dla ludzi o mocnych nerwach, gdyż zawiera drastyczne i szczegółowe opisy zwłok oraz rozkładu. Czy można wyobrazić sobie mniej romantyczną książkę?


Ciężko było mi wybrać odpowiednie książki. Nie dlatego, że mało jest książek o miłości, wręcz przeciwnie. Wśród tych, które czytałam, starałam się odnaleźć takie, które opowiadają o różnych typach miłości i robią to na odmienny sposób. Mam nadzieję, że zestawienie wam się spodoba. Może kogoś zainspiruje. Z chęcią dowiem się również, co byście dodali do tej listy.

Kochani w tym miejscu chciałabym wam również powiedzieć, że życzę wam dużo miłości. Obdarowujmy nią siebie nawzajem, nas samych i oczywiście książki.

Natalia Rogowska

6 komentarzy:

 1. Tak na odstresowanie przeczytałabym Zakazane życzenie :) Pozdrawiam i również- dużo miłości ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się nada. Ja czekam na dalsze części. Dziękuję ;*

   Usuń
 2. Zakazane życzenie jest na mojej liście do przeczytania :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętnik jest moim ulubionym filmem i chętnie przeczytałabym też książkę. Czytałam pozytywne recenzje o książce "Zakazane życzenie" i dlatego pojawiła się u mnie niedawno w biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film również uwielbiam! Szczerze w tym wypadku chyba bardziej niż książkę.

   Usuń