#17 Jasmine Warga - "Moje serce i inne czarne dziury" + lista Book TourKupując książkę naparła mnie wielka szala przekonań, że to kolejny przesłodzony romans dwojga nastolatków. Sama okładka stała się głównym wskaźnikiem do tego typu rozważań. Ku wielkiemu zdziwieniu powielany często  schemat w powieściach romantycznych, tu stał się tylko nikłą namiastką. Sam pomysł na książkę i jej główny problem to miła odmiana dla oka i spokój dla umysłu. Wielkim sukcesem dla autora jest stworzenie i kreowanie własnego stylu, sztuką nie jest trzymać się przyjętych reguł ale tworzyć własne za każdym razem coraz lepsze. 


Aysel to szesnastoletnia dziewczyna żyjąca a raczej istniejąca w przeświadczeniu, że jej ojciec jest zbrodniarzem a szczególnie mordercą. Na samą myśl krew grzęźnie w żyłach a ciało przybiera chłodnej barwy. Popadając w depresje coraz częściej zaczynają towarzyszyć jej samobójcze myśli a śmierć staję się jednym, jedynym najrozsądniejszym wyborem. Jednak dokonanie tego samemu wydaje się być z byt trudne dlatego postanawia poszukać "partnera do samobójstwa".  Na jednej z poświęconych śmierci stron napotyka Romana chłopaka, który na pozór nie ma powodu do popełnienia tego czynu. Siódmy kwietnia to data, która ma przynieść oczekiwany spokój. 


"Twój smutek jest tak głęboki i przytłaczający, że boisz się, że jeśli pozwolisz bliskim osobom w twoim życiu zbliży się do niego za bardzo, to też się w nim utopią."

Tematyka poruszona przez autorkę należy do trudnych mimo lekkości w czytaniu i stylu młodzieżowego. Jasmine Warga porusza tu problemy dzisiejszego świata, z trudem mówi się o samobójstwie często młodych ludzi na pozór szczęśliwych. Każdego z nas może dotknąć depresja czy problemy psychologiczne. W umiejętny sposób wykreowała postać Aysel, dokładnie widać, że autorka wie o czym piszę i co chciała przekazać. Domniemam, że starała się wejść w umysł ludzi dotkniętych takimi problemami aby uwiarygodnić bohaterów książki. 

Nie nam oceniać takie osoby wydaje się, że młodzi ludzie nie wiedzą nic o życiu niestety często wielu nastolatków obarczone jest  troskami. Jednak  czy z każdych kłopotów można się wydostać a każdy problem rozwiązać? Myślę, że tak jednak wiele osób postanawia zamknąć wszelkie złe chwilę na klucz, pozostawia je samemu sobie. Izolacja i pogrążanie się to zła droga, człowiek sam nakręca nad sobą sznur, rozmowa z kimś bliskim lub terapeutą może przynieść różnie rozumiane pozytywy i postępy. 

W książce brak zwrotów akcji a sama fabuła jest zbyt rozciągnięta, dla przeciętnego czytelnika mogłaby stać się nudząca. Mimo to oceniam ją naprawdę wysoko, uczy, nakłania do refleksji. Pokazuję nam jaką drogą nie powinniśmy podążać, ludzkie życie jest zbyt cenne aby zbyt szybko je kończyć. Powinniśmy z złych emocji, wydarzeń czerpać jak najwięcej, musimy zamieniać je na pozytywną energię i siłę do działania. Sami nie nadaliśmy sobie życia a więc i nam nie jest dane odbierać je sobie i innym ludziom. 

Autor: Jasmine Warga
Kategoria: Literatura młodzieżowa
Rok wydania: 2016
Stron: 312
Moja ocena: 8/10Lista Book Tour z książką "Moje serce i inne czarne dziury"

(Lista zostanie aktualizowana, w tym poście sprawdzić można gdzie znajduje się książka. )

 1. Liwia z bloga teilea.tumblr.com (książka jest u Liwi )
 2. Agnieszka z bloga wwww.lifestylebyagnieszka.blogspot.com
 3. Marta z bloga na-planecie-malego-ksiecia.blogspot.com
 4. Karolina z bloga zaczytanabloguje.blogspot.com 
 5. Ania z bloga skrytaksiazka.blogspot.com
 6. Zuzanna z bloga  https://ogrodksiazek.blogspot.com
 7. Martyna z bloga www.majkabloguje.blogspot.com
 8. Karolina z bloga ksiazkidobrejakczekolada.blogspot.com6 komentarzy:

 1. Ta rozwlekła fabuła nieco mnie odstrasza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie mogę się doczekać kiedy książka trafi w moje ręce! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko skończę książkę, którą czytam i chyba wezmę się za ten tytuł. Obawiam się tej rozciągniętej fabuły, ale interesują mnie problemy, które porusza autorka w swojej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę się doczekać aż dotrze do mnie w "Book Tour" :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że tak szybko udało Ci się dodać nowy post :) Więc już wszystko z komputerem dobrze?
  Książka jak na razie nie wpasowuje się w moje klimaty, ale kiedyś na pewno po nią sięgnę :)
  Zapraszam do siebie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pewnością niedługo trafi w moje ręce! *-*
  MÓJ BLOG:)

  OdpowiedzUsuń